null Zámecká naučná stezka v Bartošovicích

Naučná stezka

Zámecká naučná stezka v Bartošovicích

  • Délka: 7 km
  • Typ: pěší
  • Obtížnost: lehká
Dolní Bartošovický rybník

Samotná stezka je dlouhá asi 7 kilometrů, ale v okolí Bartošovic najdete tolik zajímavostí, že zde budete chtít strávit celý den. Trasa je okružní, začíná i končí u Bartošovického zámku, před kterým můžete zaparkovat. Nenáročnou stezkou budete procházet po hrázích rybníků, loukami i jabloňovým sadem. Odpočinout si můžete u studánky či náhonu zdejšího mlýna – kulturní a historické památky. Poznáte krásy přírodní rezervace Bartošovický luh a uvidíte nejmohutnější platan v České republice, majestátně stojící v zámecké zahradě. V zámku se nachází také infocentrum.

Výlet je nejlepší spojit s návštěvou Domu přírody Poodří, který sídlí v budově bývalé fary, jen několik desítek metrů od zámku. Na zahradě Domu přírody najdete celou řadu herních prvků pro děti a s průvodcem se podíváte i do expozice živých zvířat. Tam na vás čekají chovanci zdejší záchranné stanice, především ptáci, ale i veverky a vydry.

V létě mohou být stezky více zarostlé vegetací. Značná část trasy vede po asfaltovém povrchu, dále po různých lučních a lesních pešinách a hrázích rybníků. Trasa je vhodná i pro cyklisty, pouze v oblasti jabloňového sadu doporučujeme vést kolo. Trasa je okružní, ale vzhledem k číslování panelů je lepší vyrazit od zámku nejprve západním směrem k Hornímu Bartošovickému rybníku.

trasa naučné stezky

​​​​​​​Při svých cestách prosíme, buďte k přírodě ohleduplní. Postačí k tomu jen pár zásad. Více o tom, jak se chovat v přírodě, se můžete dozvědět z krátkých videí o rodině Veverkových.

Autoři fotografií: Zbyněk Sovík, Jana Hejtmánková

Galerie

Jeden z panelů naučné stezky
Jabloňový sad
Dům přírody Poodří a záchranná stanice živočichů
památný
Bartošovické rybníky
Bartošovický mlýn