null Úklidová akce Společná Odra proběhla již počtvrté

AOPK ČR, Správa CHKO Poodří

Úklidová akce Společná Odra proběhla již počtvrté

31. 3. 2024

V sobotu 30. 3. 2024 jsme již počtvrté pořádali úklidovou akci na březích řeky Odry, tentokrát mezi Suchdolem a Bernarticemi nad Odrou.

Na místě se nás sešlo asi čtyřicet – dobrovolníků, strážců přírody, zaměstnanců Agentury ochrany přírody a krajiny ČR i místních občanů. Tak hojnou účast jsme nečekali a jsme za ni velmi rádi. Moc si vážíme účasti občanů městyse Suchdol nad Odrou v čele s paní starostkou.

Podařilo se nám uklidit oba břehy a část turistické trasy mezi Suchdolem a Bernarticemi. Pytle se velmi rychle plnily odpadem a my se opět přesvědčili o tom, jak jsou podobné akce potřebné. Množství sesbíraného odpadu odhadujeme na 250 Kg. K nejzajímavějším nálezům patřilo plastové autíčko, skateboard, luxfera, truhlík či záchodová mísa. To vše by se při nejbližším rozlivu Odry rozplavilo do luk a luhů Poodří.

Iniciativu jsme nazvali „Společná Odra“, neboť řeka nemusí tvořit jen hranici mezi katastry obcí, ale může spojovat všechny, kterým je krajina v Poodří blízká. Společně dáváme najevo, že nám přítomnost odpadků v přírodě není lhostejná a k řešení problému dokážeme spojit síly.

Úklid proběhl s podporou iniciativ Ukliďme Česko a Ukliďme svět. Svoz a likvidaci odpadu zajistí městys Suchdol nad Odrou a obec Bernartice. Všem moc děkujeme!

Místo srazu účastníků úklidu.
Odkladiště nasbíraného odpadu.
Most přes řeku Odru.
Dobrovolníci pokračují v úklidu odpadu podél řeky Odry.
Úklid v meandru řeky Odry.
Pytle s nasbíraným odpadem.
Závěrečná fotografie všech dobrovolníků.